• JE OK, AK NIE SI OK

• Milí študenti / milé študentky,

v živote to nemáme vždy ideálne a nie vždy sa cítime OK, spokojní a šťastní. To si tiež iste uvedomujete aj vy, adolescenti, ktorí okrem iného prežívate prvé dôležité straty, vrúcne vzťahy, silný tlak očakávaní na Váš výkon z okolia či od Vás samých, prípadne iné vážne ťažkosti a bolesti. Je preto dôležité, aby každý z Vás vedel, že existujú zdroje pomoci i ľudia, ktorí si vážia Vašu dôveru, Vaše bolesti nebagatelizujú, ale snažia sa ich súcitne vnímať a dať Vám podporu v rôznych formách, pretože je pre nich dôležité pomôcť Vám zlepšiť Vašu situáciu.

Rada Vám aj ja, ako Vaša školská psychologička poskytnem pomoc, v pre Vás dôležitých životných okolnostiach. Vyhľadajte preto pomoc čo najskôr... či už u mňa alebo iných odborníkov a neostaňte v tom sami. Záleží nám na Vás.

Zároveň by som Vám chcela predstaviť projekt „JE OK, AK NIE SI OK“ ako ďalší zdroj pomoci, ktorý budete môcť vidieť na plagátoch vo vašich triedach a rôznych častiach školy. Chceme tak upozorniť na to, že sme tu.

Ak nie si OK, píš sem: niesomok@ipcko.sk

Sledujte nás aj tu: www.niesomok.sk

Viac informácii - naskenovať QR kód v mobile

školská psychologička, IPčko, BSK

• Projekt Otvorená škola - volejbalový turnaj

• Týždeň  pred prázdninami sa uskutočnil v našej škole

turnaj vo volejbale MIX v rámci projektu Otvorená škola, finančne podporeným zriaďovateľom BSK.

Dievčatá a chlapci z rôznych tried vytvorili 9 tímov a súťažili o hodnotné ceny - darčekové poukážky na nákup športových potrieb v obchodnom reťazci Decathlon.

Z prvého miesta sa tešili :

Ondrej Šegeda, Alexander Kovtun, Lukáš Polakovič, Šimon Polakovič a Martina Vavrenčíková.

Víťazom blahoželáme a ostatným účastníkom ďakujeme za aktívnu spoluprácu!

PK TSV

Foto: Bohdan Liptovský

• Vzdelávací pobyt ruského jazyka v Dolnom Rakúsku

• Študenti 1D a 1E triedy bilingválnej slovensko-ruskej sekcie  sa zúčastnili

od 24.6. do 29.6. 2023

vzdelávacieho pobytu  kurzov ruského jazyka a literatúry

v rámci 24. medzinárodnej letnej akadémie v Semmeringu, Dolné Rakúsko.

Našich študentov privítal online cez obrazovku aj rakúsky minister školstva. Kurzy boli  zamerané na prehĺbenie konverzačných schopností v ruskom jazyku.

Veríme, že pobyt bol veľkým obohatením a prínosom  pre každéo študenta.

PK ruského jazyka

• Diskusia o operácii Anthropoid na Úrade vlády SR

• 19.6. 2023 sa žiaci 1.B. zúčastnili diskusie o operácii Anthropoid na Úrade vlády SR. K forme československého odboja počas 2.svetovej vojny sa vyjadrili historik Martin Posch, PhD., spisovateľka  Veronika Homolová Tóthová, aj veliteľ pluku pplk. Ing. Peter Žochňák. Žiakom sprostredkovali nové pohľady a súvislosti k odvážnemu správaniu výsadkárov Jozefa Gabčíka, Jána Kubiša a členov odboja.

Mgr.Mendelová

• Súťaž Veľvyslanectvo mladých

• V národnom kole súťaže Veľvyslenectvo mladých nás 13. júna 2023 úspešne reprezentovali v anglickom jazyku  Samuel Achs, Filip Malcher a Adela Škvareninová s projektom pod názvom Bioplasty,  pod vedením p. p. Ďurikovičovej a p. p. Holíkovej.

Študentom srdečne blahoželáme!

• Napísali o nás

• Družobná škola LAUTTASAAREN YHTEISKOULU v Helsinkách  napísala v školskom časopise o našich študentoch, o pobyte v našej škole a Bratislave veľmi pozitívny a zaujímavý článok. Boli vďační za prijatie a spoluprácu. Radi nás opäť navštívia.

PK ruského jazyka

• Slávnostná rozlúčka s maturantmi

• Milý pedagogický zbor, milí maturanti, milí rodičia!

Okamihy v živote bývajú rôzne. Sú také, pri ktorých sa človek ani na chvíľu nepozastaví a pripadajú mu celkom bežné. Bežne človek čaká na autobus, stretáva známych, či myslí na to, čo si kúpi.

Sú však, a nie je ich  málo, i chvíle, ktoré nie sú obyčajné a ktoré sa jednoducho vryjú do pamäte navždy. Mám pocit, že práve takouto má šancu byť i táto chvíľa a to pre všetkých nás, ktorí tu teraz stojíme a ja som rada, že som tu dnes spolu s Vami.

Latinské príslovie hovorí : „Non scholae, sed vitae discimus.“ Neučíme sa pre školu, ale pre život. Vzdelanie a vedomosti nemožno považovať za majetok : nedajú sa kúpiť a spočiatku ani dobre predať.

Len niekoľko mesiacov uplynulo od slávnostného okamihu, keď ste z rúk triednych učiteliek preberali zelené stužky, v ktorých je skrytá nádej a viera každého maturanta. Dnes doznieva školský zvonec a  aj obdobie vášho štúdia v tejto škole. Prešli ste cieľovou páskou a úspešne ste zavŕšili jednu etapu svojho života.

Nastal čas, keď sa rozlúčite so spolužiakmi, s ktorými ste prežili mnoho spoločných chvíľ. Rozídete sa do rôznych kútov Slovenska a niektorí možno aj ďalej. Čakajú vás nové povinnosti, niektorých vysoké školy, iných prvé pracoviská. Prajem vám, aby ste na prijímacích skúškach boli úspešní. Vám, ktorí idete pracovať, želám, aby ste získali miesto adekvátne svojmu vzdelaniu. Naučte sa milovať život a prijímať nielen to dobré, ale aj to druhé rozumne premeniť na pozitívne.

Dovoľte mi, aby som poďakovala Vašim triednym profesorkám a profesorom  za ich neľahkú prácu. Moje poďakovanie patrí tiež všetkým učiteľom, ktorí sa podieľali na vašej príprave do života.

Milí študenti, prajem vám, aby Gymnázium Alberta Einsteina ostalo pre vás miestom, na ktoré sa každý rád vráti a nájde v ňom priateľov, radu i pomoc. Želám vám na ceste životom veľa zdravia, šťastia  a úspechov .

• Súťaž Puškinov deň

• Slovanský spolok Slavica organizoval 6. júna 2023 celoslovenské kolo recitačnej súťaže  Puškinov deň. Súťažiaci recitovali poéziu a prózu v slovenskom a ruskom jazyku.

Naša študentka,

Elizaveta Onishchenko z 3E triedy

získala 1. miesto v prednese prózy " List Taťjany Oneginovi".

Víťazke blahoželáme a tešíme sa!

Evgenija Lukina, PhD.

• ŠACHOVÝ TURNAJ

• 22 žiakov Gymnázia Alberta Einsteina si zmeralo svoje sily v šachovom turnaji,

ktorý sa odohral 1.júna 2023. Súťažilo  sa systémom 10 minút čistého času plus 3 sekundy na ťah tzv. Rapid.

Po deviatich kolách bol známy víťaz - Aitalina Egorova z 2.D.

Mgr. Adam Zemko