• FINN kvíz

• Nadácia NN ľuďom pripravila súťaž FINNkvíz pre študentov 1. a 2. ročníka na stredných školách. Naši žiaci pod vedením p. p.  Ing. Moniky Ďurikovičovej sa zúčastnili celoslovenského kola súťaže FINNkvíz online.  Súťažilo 700 žiakov zo stredných škôl z celého Slovenska. Naši študenti získali 3. miesto Filip Malcher z 2.D.,  32. miesto Janko Holečka 2.D a 148. meisto  Aris  Avgoustis 2.D.

Úspešným riešiteľom blahoželáme!  Tešíme sa!

• Exkurzia – Umelecká Viedeň

• Dňa 22.11.2022 triedy 3.D a 4.E spolu s vyučujúcimi predmetu umenie a kultúra p.p. Beátou Vasinovou a s p. p. Dianou Ferenczy sa zúčastnili exkurzie do Viedne. Ako prvú sme navštívili galériu Albertina, kde sa mali možnosť naši študenti v expozícii Od Moneta po Picassa  zoznámiť s dielami maliarov XX. storočia. Obdivovali sme obrazy impresionistov, fauvistov ,surrealistov, expresionistov, predstaviteľov Parížskej školy, ale aj predstaviteľov kubizmu a abstraktnej maľby.

V centre Viedne sme si prezreli Dóm sv. Štefana – vrcholné dielo gotickej architektúry.

Ďalšou našou zastávkou bol Hofburg, kde sme navštívili dve expozície – výstavu stolovania a jedálenských servisov z čias Rakúsko – Uhorskej monarchie a reprezentačné priestory, ktoré obývala cisárovná Sisi. Žiaci sa pomocou elektronického sprievodcu dozvedeli zaujímavosti zo života Sisi a pozreli si aj veľa artefaktov -osobné veci, fotografie, jej garderóbu od detstva až po jej úmrtie.

Exkurziu sme ukončili na vianočných trhoch na námestí Márie Terézie, kde sme si užili atmosféru nadchádzajúcich sviatkov.

Naši študenti po tejto vydarenej exkurzii prejavili záujem o ďalšiu návštevu Viedne, takže našim cieľom v marci bude  predstaviť  viedenskú secesiu a galériu Belveder.

• Vedkyňa z Ukrajiny Liudmyla

• Zapojili sme sa do sprievodnej aktivity Európskej noci výskumníkov s Názvom Navštív svoju školu – Spoznaj svojho vedca, v rámci ktorej k nám zavítala ukrajinská vedkyňa Liudmyla Kapustian, ktorá momentálne  pracuje v spoločnosti MultiplexDX.  Pre ukrajinských žiakov prezentovala prednášku s názvom Metódy molekulárnej biológie. Prednáška s názvom – Metódy molekulárnej biológie: Polymerázová reťazová reakcia (PCR - Polymerase Chain Reaction) – bola zameraná na priblíženie PCR ako jednej zo základných metód molekulárnej biológie. V rámci prezentácie sa hovorilo o DNA a vynájdení PCR metódy, pričom žiakom bolo ukázané, na akých princípoch táto metóda funguje, kde všade sa využíva a prečo je pre ľudstvo dôležitá.

• Pozvánka -krajské kolo 17. ročníka súťaže Ruské slovo

• Krajské kolo 17. ročníka súťaže v prednese ruskej poézie a prózy  Ruské slovo

Tematika KK Ruské slovo:  Мир природы / Svet prírody

Prihlaska_sutaz_Ruske_slovo.docx

Poslanie súťaže:

Ruské slovo  je súťaž v prednese pôvodnej a vlastnej umeleckej tvorby v ruskom jazyku určená pre žiakov základných, stredných  a vysokých škôl.

Cieľ súťaže:

Prehĺbiť záujem žiakov o ruský jazyk a ruskú kultúru, rozvíjať estetické cítenie, komunikačné a interpretačné zručnosti žiakov, podnecovať tvorivosť žiakov, propagovať hodnotnú ruskú literatúru

Charakter súťaže:

Súťaž má postupový charakter (školské, krajské, celoslovenské kolo).

Termíny pre uskutočnenie jednotlivých kôl:

Školské kolo: november - december 2022/ online alebo prezenčne/

Krajské kolo – 27 januára 2023 v priestoroch Gymnázia Alberta Einsteina v Bratislave/ prezenčne/

Adresa: Einsteinova 35, 85203 Bratislava-Petržalka

Prihlášky na krajské kolo poslať do  16.01.2023 (prihláška je v prílohe)

na email koordinátora súťaže Ing., Mgr. Inny Horváthovej: i_horvathova@yahoo.com

Súťažné kategórie :

1. kategória – žiaci 1. stupňa  základných škôl
              2. kategória – žiaci 2. stupňa  základných škôl
              3. kategória – študenti  stredných škôl
              4. kategória – študenti  vysokých škôl
              5. kategória – učitelia, rodičia

Súťažné disciplíny:

1. pre jednotlivcov: prednes poézie, prednes prózy, spev /1 pieseň/

2. pre kolektívy: spev /1 pieseň/

Zásady súťaže:

1.  Prezentácia jednej ukážky v časovom rozsahu:

• žiaci ZŠ a študenti SŠ a VŠ  – do 6 minút
              • kolektívy – do 6 minút
              1. Kritériá hodnotenia:
              • primeranosť a umelecko-estetická hodnota vybranej ukážky
              • pochopenie a úroveň jeho umeleckej interpretácie
              • kvalita jazykovej interpretácia
            • Finančná sloboda

• V rámci ročníkového projektu pod názvom „Finančná sloboda“ náš žiak Filip Malcher z 2.D triedy v spolupráci so svojím  otcom a pod vedením lektora p. Ing. J. Stofiru a spoločnosti OVB predviedli unikátne školenie finančnej gramotnosti.

OVB Allfinanz Slovensko a. s. pripravila exkluzívne pre slovenský finančný trh stolovú spoločenskú hru Finančná sloboda na zlepšovanie finančnej gramotnosti hráčov. Počas hry s moderátorom sa 26 žiakov z 2.D triedy staralo o finančné plánovanie fiktívnej rodiny. Dôležité je vedieť vybrať si spomedzi náhodne sa vyskytujúcich finančných príležitostí, udržovať platobnú disciplínu, približovať sa svojim cieľom a kompenzovať riziká, ktoré život prináša. Financie sú predsa dôležitou súčasťou života.

Formou hry sa žiaci previedli cez dôležité finančné situácie a rozhodnutia. Hra sa stretla s veľkým ohlasom. Ďakujeme.

Ing. Monika Ďurikovičová