• Súťaž iBobor

• V priebehu celého týždňa prebiehala na našej škole celoslovenská informatická súťaž iBobor v kategórii Senior a Junior. Všetkým zúčastneným ďakujeme za účasť a záujem.

V kategórii Senior zvíťazil s veľkým bodovým náskokom William J. Šimoňák s 97,4 percentil. Veľmi dobre si viedla aj Lujza Lišková zo 4.D a Vladimír Kashtanov z 3.D triedy. Srdečne gratulujeme. V kategórii Junior zvíťazila Hana Kristína Verešová z 1.D triedy s 95,38 percentil. Tesne sa umiestnila Zoja Vojtičková z 1.D triedy, ale aj Michal Grečný z 2.A  a Filip Malcher z 2.D a Tomáš Michalek z 2.A triedy.

Všetkým srdečne blahoželáme!

Ing. Monika Ďurikovičová

• Olympiáda o Európskej únii

• 24. 10. 2022 sme sa zapojili do Olympiády o Európskej únii. Ide o vedomostnú súťaž a výchovno-vzdelávaciu aktivitu zameranú na prehlbovanie vedomostí študentov o Európskej únii, ktorá zároveň vytvára priestor pre aktívnu komunikáciu mládeže a budovanie pozitívnych vzorov a návykov. Olympiáda je určená hlavne pre študentov 3. a 4. (resp. predmaturitného a maturitného) ročníka stredných škôl a organizuje ju Fakulta sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave v spolupráci s Kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku.

Našu školu reprezentovali štyri družstvá zo 4. D, 4. B, 5. D a 5. E triedy.

Vyhodnotenie prvého elektronického kola sa uskutoční do 30. 10. 2022.

• Deň jabĺk 24.10. 2022

• Podstatná myšlienka tohto dňa spočíva v tom, aby človek nikdy nezabudol, že jablko predstavuje symbol fyzickej, kultúrnej i genetickej pestrosti. Lekári i odborníci na zdravú výživu zdôrazňujú - jablko prospieva zdraviu. Povzbudzuje nervový systém, minerálmi a vitamínmi posilňuje organizmus, môžu si ho dopriať aj pacienti s cukrovkou. Odborníci dodávajú, že jablko má protizápalové, mikrobiologické a krvotvorné účinky.

Jablko sa na Slovensku stalo aj iným symbolom - boja proti rakovine a inšpiráciou zdravého životného štýlu. Európska asociácia líg proti rakovine na jeseň každého roku vyhlasuje Týždeň proti rakovine. Počas tohto týždňa sa tradične koná aj Deň jabĺk, do ktorého sa každoročne zapájame a naši dobrovoľníci rozdávajú spolužiakom v škole jablká.

• Deň nezábudiek 5.10. 2022

• V slovenských mestách sa od 05. októbra začala celonárodná zbierka Dni nezábudiek 2022, ktorá má upozorniť na dôležitosť stigmatizovaných tém duševného zdravia.

Liga za duševné zdravie (LDZ) SR jej vyhlásením pravidelne nadväzuje na Svetový deň duševného zdravia, ktorý pripadá na 10. októbra. Tento rok je heslom kampane: „Ahoj, len som Ťa chcel počuť.“  Vnímame, čo sa okolo nás deje a mali by sme sa začať rozprávať o tom, ako nanovo vybudovať znesiteľné spoločenské vzťahy. Je veľmi dôležité, aby mal každý človek možnosť nájsť si spôsob, ako byť niekým vypočutý. Duševné zdravie jednotlivca závisí od duševného stavu celej spoločnosti. Čo vy na to?

Kampaň, ktorej súčasťou je zbierka Dni nezábudiek, sa týka nás všetkých. Gymnázium Alberta Einsteina  sa opäť zapojilo do celoslovenskej zbierky. Študenti 2. E, 2. A, 3. E, 4. D a 4. E triedy vyzbierali spolu 1 481,50 Eur.

Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom a aj tým, ktorí prispeli malou finančnou čiastkou.

Chráňme si svoje duševné zdravie...

• Deň župných škôl

• V piatok 7. októbra 2022 v priestoroch nákupno-zábavného centra Bory Mall sme sa zúčastnili akcie Deň župných škôl. Pomáhali sme žiakom a rodičom zorientovať sa v ponuke a lepšie si vybrať "tú správnu" školu na štúdium.

Okrem skvele pripraveného informačného stánku našej  školy, sme mali  pripravený aj sprievodný program ako prezentáciu vedeckých aktivít a ukážky speváckych vystúpení. Na záver nášho programu nám zaspievali aj naši žiaci z Ukrajiny a poďakovali sa nám za možnosť učiť sa na našej škole.

• Noc výskumníkov 2022

• 30.9. 2022 sme sa zúčastnili  festivalu vedy Noci výskumníkov a zapojili sme sa do súťaží a aktivít sprevádzajúcich festival. Hlavné podujatie sa uskutočnilo v Starej Tržnici. Program bol magický, vedecký, lákavý a experimentálny.

Zaujali nás aj rôzne prednášky, workshopy, pôsobivé boli aj pokusy CHEM - Spolku študentov fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v BA. Neskutočná bola ukážka lietajúcich bionických tvorov a prednáška Roboty okolo nás. Festival končil koncertom a s príjemným pocitom, že sa opäť o rok stretneme.

• Župný športový deň

• V utorok 4. októbra sa študenti našej školy zúčastnili športovej súťaže BSKŽupný športový deň. Na štadióne Mladá garda sme súťažili v atletike, florbale, futbale a jedno družstvo aj vo vedomostnej súťaži o histórii olympijských hier.

Všetkým zúčastneným študentom aj učiteľom ďakujeme a už teraz sa tešíme na ďalší ročník 2023.

• Návšteva žiakov zo St. Pöltena, Rakúsko

• V piatok 30. septembra sme v škole prijali hostí zo susedného Rakúska, z mesta Sant Pölten, kde sa učia aj ruský jazyk. S ruskou pohostinnosťou sme rakúskym žiakom ukázali našu školu. Pri čaji s džemom a sladkosťami sme sa rozprávali o škole, o našich krajinách, o národných tradíciách a kultúre.  Rakúskym hosťom sme urobili prehliadku Bratislavy v ruštine, ktorú  pripravili žiaci z 2.D spolu s triednou profesorkou pani Zverevovou. Bolo to zaujímavé, nevediac po slovensky a po nemecky, rozumeli sme si. Budúci rok nás čaká zaujímavé stretnutie v Sant Pöltene, kde sa budeme rozprávať aj po rusky.

• Beseda s členom vedeckého tímu NASA

• 30.9. 2022 zorganizovala sekcia anglického jazyka cez Veľvyslanectvo USA na Slovensku zaujímavú besedu pre študentov 3., 4. a 5. ročníka s členom vedeckého tímu NASA, profesorom astronómie Humbertom Campinsom z Floridskej univerzity na tému Výskum vzoriek z rôznych misií: Asteroid Bennu.

Mgr. Silvia Zobková