Semináre (pomôcka pre študentov pri voľbe seminára)
Študenti si semináre volia na konci 2. a 3. ročníka štvorročného štúdia a 3. a 4. ročníka bilingválneho štúdia na nasledujúci školský rok. Pri voľbe seminárov by mali brať do úvahy, z akých predmetov chcú maturovať a na akej vysokej škole chcú v štúdiu pokračovať. V školskom roku 2010/2011 budú mať študenti 3. ročníka štvorročného štúdia 3 semináre, študenti 4. D triedy 2 semináre, študenti 4. ročníka a študenti 5. D triedy 3 semináre.
Seminár z fyziky
Seminár predstavuje intenzívny kurz prípravy žiakov k maturitnej skúške, k prijímacím pohovorom na vysokú školu a na štúdium na VŠ prírodovedného, technického a ekonomického zamerania. Poskytne žiakom hlbšie poznatky o základnom učive v jednotlivých tematických celkoch v predmete fyzika, využíva experimentálne práce pri poznávaní fyzikálnych javov a zákonitostí.
Na seminároch budú realizované a analyzované laboratórne merania, nové informácie získajú študenti pomocou výpočtovej techniky – program COACH , laboratórium, internet, atď.
Informatika
Cieľom vyučovania voliteľného predmetu informatika je naučiť sa programovať v programátorskom prostredí jazyka Delphi – rozšíriť si tak základné pojmy z 2. ročníka o postupy riešenia problémov prostredníctvom informačných a komunikačných technológií (IKT), získať algoritmické myslenie a schopnosť riešiť problém pomocou IKT, tak aby mohli žiaci vo 4. ročníku úspešne maturovať z informatiky a absolvovať prijímacie pohovory z programovania na vysokých školách s informatickým zameraním.
Charakteristika úloh maturitných zadaní:
Každé zadanie na maturitnej skúške sa skladá z dvoch úloh.
Úloha č. 1 – Postupy, riešenie problémov, algoritmické myslenie, riešenie algoritmického problému v konkrétnom programovacom jazyku.
Úloha č. 2 – Riešenie praktickej úlohy alebo opísanie témy a uvedenie príkladov z ostatných 4 okruhov - Informácie okolo nás, Komunikácia prostredníctvom IKT, Informačná spoločnosť a Princípy fungovania IKT.
Základy administratívy
Predmet poskytne žiakom praktické zručnosti na racionálne vykonávanie činností práce s počítačom. Žiaci sa naučia písať na klávesnici počítača desaťprstovou hmatovou metódou.
Cieľové vedomosti a zručnosti
Žiak si osvojí:
- desaťprstovú hmatovú metódu písania na klávesnici počítača,
- platné normy pri vyhotovovaní jednoduchých písomností a formálnej úprave textu na počítači s cieľom vytvoriť predpoklady pre uplatnenie zručnosti v predmetoch využívajúcich IKT.
Vyučovanie má charakter cvičení a je zamerané na praktické činnosti a následné overovanie praktických zručností, nadobudnutých v predchádzajúcich cvičeniach. Na každej z hodín sa trieda delí na skupiny do učebne informatiky podľa príslušných predpisov tak, aby každý žiak mal k dispozícii počítač.
Pri výučbe je najväčšia pozornosť venovaná samostatnej práci žiakov s klávesnicou – aktivitám, ktoré sú zamerané na činnosti vedúce k správnemu pohybu prstov na klávesnici počítača.
Žiak získava nasledovné zručnosti:
-aplikovanie získaných teoretických vedomostí v praktickej činnosti,
-písanie desaťprstovou hmatovou metódou na klávesnici PC,
-spozná sofvér ATF na výučbu desaťprstovej hmatovej metódy,
-gramaticky a formálne správne vyhotovuje jednoduché písomnosti,
-ovláda rôzne techniky spracovania textu na počítači.
Seminár z chémie
Seminár z chémie v 3. ročníku štvorročného štúdia a 4. D bude venovaný výpočtom z chémie. Obsahovo bude zameraný na koncentráciu roztokov, pH, súčin rozpustnosti, výpočty disociačnej konštanty, riešenie oxidored. rovníc. V laboratórnych prácach sa zameriame na základné typy chemických dejov. Zdôrazňovať budeme aj negatívny vplyv určitých organických látok na životné prostredie a ľudský organizmus, čím integrálne prepojíme učivo biochémie, organickej a analytickej chémie s biologickými vednými disciplínami. Súčasťou vyučovacích hodín bude využitie internetových údajov, najnovšej literatúry pri tvorbe referátov a vypracovaní seminárnych prác s dôrazom na environmentálne a zdravotné hľadisko. Seminár bude prepojený na seminár z chémie v 4. ročníku tak, aby študenti po absolvovaní dvoch rokov seminára boli pripravení na štúdium chémie na vysokej škole chemického zamerania i iné odbory štúdia, na ktorých sa vyžadujú vedomosti z chémie (napr. biologické a geografické odbory).
Na seminári v 4. ročníku štvorročného štúdia a 5. D budeme nadväzovať na učivo seminára tretieho ročníka s dôrazom na prípravu študentov na prijímacie pohovory na vysoké školy a ústnu maturitnú skúšku. Zameriame sa na hlbšie poznanie kvality a kvantity chemického deja, vplyv chemizmu drogy, toxínov v prírode na organizmus, na typické chemické patologické pochody, vplyv chemikálií na karcinogénne procesy. Dôraz budeme klásť na typické, ale aj špecifické chemické reakcie jednotlivých skupín organických zlúčenín, mechanizmy jednotlivých chemických reakcií. Súčasťou seminára budú laboratórne práce využívajúce meravie zariadenia na poznanie kvantitatívnej stránky chemického deja.
Seminár z biológie
Cieľom seminára je prehĺbiť a rozšíriť poznatky o živej prírode v nadväznosti na základné učivo biológie získané v povinnom vyučovaní.
Voliteľný predmet poskytuje žiakom so zvýšeným záujmom o biológiu dostatočný základ na maturitnú skúšku a na prijímacie pohovory na vysoké školy.
Seminár v 3. ročníku štvorročného štúdia a 4. Dkladie dôraz na životné procesy na bunkovej úrovni, životný cyklus bunky, prejavy rastlín a prejavy živočíchov. V klasifikácií živých sústav sa študenti zameriavajú na ohrozené druhy rastlín, živočíchov a oboznamujú sa s problémami environmentálnej výchovy.
Seminár v 4. ročníku štvorročného štúdia a 5. Dnadväzuje na tretí ročník a vychádza z toho, že žiaci už základy biológie ovládajú. Ťažiskom je riešenie problémových úloh a práca s literatúrou. Cieľom je vyvolať záujem o vlastné zdravie a informovať o najzávažnejších civilizačných ochoreniach. Úlohou je oboznámiť žiakov s možnosťami prevencie pred onkologickými ochoreniami a formovať u nich návyky zdravého spôsobu života.
Do plánu seminára sú zahrnuté exkurzie na biologické pracoviská a účasť na tematických prednáškach a besedách.
Absolvovanie seminára z biológie je nevyhnutnou podmienkou pre úspešné zvládnutie maturitnej skúšky.
Seminár z matematiky
Seminár z matematiky v 3. ročníku štvorročného štúdia a 4. Dprehlbuje a dopĺňa učivo z tematických celkov, ktoré nie sú preberané na hodinách MAT (prípadne sú preberané v nedostatočnej miere) a sú potrebné k maturitnej skúške z matematiky. Opakuje, systematizuje a dopĺňa vybrané tematické celky najmä z učiva 1.-2. ročníka ako prípravu na maturitnú skúšku.
V 4. ročníku štvorročného štúdia a 5. D nadväzuje na učivo prebrané na seminári v 3. ročníku. Opakuje a systematizuje najmä učivo z tematických celkov prebraných v 3. –4. ročníku potrebné k maturitnej skúške.
Cvičenia z matematiky
Sú určené pre žiakov 4. ročníka štvorročného štúdia a 5. D, zamerané sú na prípravu žiakov z matematiky na prijímacie pohovory na vysoké školy a prehĺbenie potrebných vedomostí. Je na nich priestor na riešenie príkladov (aj náročnejších) zo zbierok vydaných vysokými školami. Získanie vedomostí je vhodné aj pre žiakov, ktorí nebudú maturovať z matematiky.
Spoločenskovedný seminár
V 3.ročníku štvorročného štúdia a v 4. D budú mať žiaci prvýkrát na SŠ predmet občianska náuka, ktorý je koncipovaný tak, aby svojím obsahom pomáhal žiakom orientovať sa v sociálnej realite a ich začleňovaniu do rôznych spoločenských vzťahov a väzieb. Predmet v treťom ročníku je zameraný na občiansky a spoločenskovedný základ, rozvíja občianske a právne vedomie žiakov, posilňuje zmysel jednotlivcov pre osobnú i občiansku zodpovednosť a poskytuje základy ekonomickej gramotnosti. Vo štvrtom ročníku na jednej hodine tyždenne oboznamuje so základným kategoriálno-pojmovým aparátom filozofie, prezentuje filozofiu a jej dejiny ako určité laboratórium ľudského myslenia.
Spoločenskovedný seminár je predmet, ktorý obsahovo dopĺňa predmet občianska náuka a podrobnejšie sa venuje jednotlivým vedným odborom – v treťom ročníku ekonómii a sociológii. Učivo na seminári sa prehlbuje a dopĺňa v zmysle požiadaviek na maturitnú skúšku..
V rámci odboru ekonómia si žiaci obohatia základné vedomosti z ekonomiky získané z občianskej náuky, pochopia postavenie výrobných faktorov na trhu, naučia sa pracovať s textami, zostavovať grafy, pochopia vývoj ekonomického myslenia, eurointegráciu, menové systémy, trhy s cennými papiermi, pojmy ako inflácia, nezamestnanosť, marketing, manažment, a ďalšie pojmy. Sociológia prehlbuje učivo z hodiny tak, aby žiak bol pripravený na maturitnú skúšku.
Spoločenskovedný seminár v 4. ročníku štvorročného štúdia a 5. D je predmet, ktorý obsahovo dopĺňa predmet náuka o spoločnosti, ktorý sa vyučuje v 4. ročníku. Obsah predmetu je súčasťou prijímacej skúšky na vysoké školy humanitného zamerania, na EU, ale i všeobecného prehľadu, napr. na Stavebnej fakulte STU.
V rámci predmetu sa vyučuje ekonómia, právo, politológia, psychológia, sociológia i filozofia. Obsah predmetu je predimenzovaný a neproporcionálne zastúpený v jednotlivých ročníkoch, nakoľko celý 4. ročník sa podľa platných osnov musí učiť filozofia a v 3. ročníku ostatné vedné odbory. Štandardy a cieľové požiadavky na maturitu presne vymedzujú rozsah vedomostí z každého vedného odboru. Tieto požiadavky, tak ako aj požiadavky z iných predmetov, sú zverejnené na stránke www. mcmb. sk a www.statpedu.sk, kde každý zistí, že nejde iba o základnú orientáciu vo vednom odbore, ale o požiadavky na hlbšie vedomosti a zručnosti.
Bez zvolenia si SSP už v treťom ročníku nemajú budúci maturanti šancu zvládnuť učivo. Učivo sa na seminári snažíme prehlbovať v zmysle požiadaviek na maturitnú skúšku.
Spoločenskovedný seminár (právo a politológia)
Voliteľný predmet v 3. ročníku štvorročného štúdia a 4. D nadväzuje na povinný predmet občianska náuka, ktorého široký spoločensko-vedný základ vytvára predpoklady pre prípravu na vysokoškolské štúdium spoločenskovedného zamerania.
Cieľom voliteľného predmetu právo a politológia je vo vedomostnej, poznávacej a konatívnej oblasti formovať právne vedomie žiakov tak, aby sa vnútorne stotožnili s právnym poriadkom SR, dôsledne sa ním riadili a aktívne presadzovali jeho dodržiavanie. Žiaci sa zoznámia so štruktúrou právneho poriadku, vzájomnými vzťahmi medzi jeho zložkami, jednotlivými právnymi odvetviami a získajú široké spektrum zručností, ktoré sú späté s aplikáciou právnych teoretických vedomostí do praktickej činnosti.
Politologická časť bude zameraná na výchovu k demokratickému občianstvu. Umožní žiakom spoznať vyvážený vzťah fungovania občianskej spoločnosti a štátu, v ktorom prirodzenými základmi sú ideály slobody a humanizmu, dôsledné rešpektovanie statusu práv a slobôd človeka a občana. Žiaci sa podrobnejšie zoznámia so vznikom štátu, jeho funkciami, formami štátu, teóriami vzniku štátu, podstatou demokracie, vznikom politických strán, občianskych združení, volebnými systémami a pod. Učivo bude dopĺňané praktickými cvičeniami.
Literárny seminár
V 3. ročníku štvorročného štúdia a 4. D je seminár zameraný na literárnu históriu, teóriu, kritiku, písanie esejí, prácu s literárnym textom. Cieľom je opakovanie vedomostí v súlade s cieľovými požiadavkami na maturitnú skúšku zo SJL. Súčasťou seminára je návšteva divadelných predstavení a aktuálnych výstav.
Literárny seminár v 4. ročníku štvorročného štúdia a 5. D úzko súvisí s vyučovaním literatúry a nadväzuje na ňu. Učivo literatúry počas štúdia je veľmi rozsiahle a náročné, dotácia hodín nestačí. Obsahuje poznatky zo slovenskej a svetovej literatúry. Cieľom seminára je rozšíriť, prehĺbiť a kompletizovať systém literárnych zručností, schopností a vedomostí. Prostredníctvom seminára sa rozvíja aktívny záujem žiakov o literatúru, divadlo, film (návšteva divadelných predstavení, výstav, besied, sledovanie odborných časopisov...).
Seminár výraznou mierou pomôže študentom pri príprave na maturitnú skúšku zo slovenského jazyka a literatúry podľa novej koncepcie (rozvíjanie interpretačných a tvorivých činností).
Na literárnom seminári - predmete praktického zamerania, prevažujú konkrétne tvorivé činnosti a také organizačné formy práce, ktoré účastníka seminára aktivizujú, napr. dramatizácia literárneho diela, vypracovanie eseje, básne, poviedky, literárno-dramatického programu. Žiaci pracujú s literárnymi časopismi, prednášajú referáty, vytvárajú úvahy, recenzie kníh, divadelných a filmových predstavení, vzájomne hodnotia svoje práce, zúčastňujú sa literárnych súťaží školy. Podľa potreby pripravujú literárne okienka do školského rozhlasu.
Seminár z dejepisu (svetové dejiny)
Je určený pre žiakov 3. ročníka štvorročného štúdia a 4. D. Predmet je venovaný prehlbovaniu vedomostí žiakov z tých historických etáp, ktoré sa nevyučovali v prvých ročníkoch, konkrétne praveku, staroveku a stredoveku.
Seminár z dejepisu (regionálne dejiny a kultúrne pamiatky Slovenska)
Predmet je pre žiakov 3. ročníka štvorročného štúdia a 4. D. Ako hovorí názov, je venovaný regionálnym dejinám a kultúrnym pamiatkam Slovenska.
Seminár z dejepisu
Zámerom seminára z dejepisu v 4. ročníku štvorročného štúdia a 5. D je hlbšie poznávať slovenské a svetové dejiny v kontinuite od najstarších čias po súčasnosť. Cieľom predmetu je rozšíriť, prehĺbiť, upevniť a systematizovať poznatky žiakov získané v dejepise, s dôrazom na vývoj hmotnej a duchovnej kultúry, na poznávanie a charakterizovanie významných udalostí a osobností národných dejín analýzou historických dokumentov a priliehavej literatúry, sledovaním videonahrávok, DVD, pôsobiť na rozvoj historického myslenia a vedomia. Počet povinných hodín z dejepisu v nižších ročníkoch je nepostačujúci. Seminár pripravuje žiakov na maturitu a prijímacie pohovory na vysoké školy. Voliť by si ho mali najmä budúci študenti práva a histórie.
Konverzácia v cudzom jazyku
Predmet konverzácia v cudzom jazyku (anglickom, nemeckom, francúzskom, španielskom, ruskom -3. ročník štvorročného štúdia prispieva k tomu, aby žiaci získali vysokú úroveň komunikatívnej kompetencie príslušného jazyka predovšetkým v dialógu a monológu, čo im umožní plynulo a s istotou komunikovať s nositeľmi cudzieho jazyka a jeho ďalšími používateľmi.
Predmet konverzácia v cudzom jazyku (anglickom, nemeckom, francúzskom, španielskom -4. ročník, ruskom – 4. a 5. ročník) prispieva k tomu, aby žiaci získali vysokú úroveň komunikatívnej kompetencie príslušného jazyka na úrovni B1 a B2 predovšetkým v dialógu a monológu, čo im umožní plynulo a s istotou komunikovať s nositeľmi cudzieho jazyka a jeho ďalšími používateľmi.
Konverzácia v anglickom jazyku
Je určená pre žiakov 3. ročníka štvorročného štúdia, ktorí dobre a veľmi dobre ovládajú anglický jazyk a chcú si zdokonaliť svoje komunikačné zručnosti formou jazykových hier, role-play, modelových situácií a diskusií. Nie je prípravou na maturitu a doučovaním.
Seminár z geografie
Umožňuje rozšíriť a prehĺbiť vedomosti o krajinnej sfére i upevniť ich z hľadiska prierezovosti a syntetickosti. Dôraz kladie na komplexnú charakteristiku geografických javov, uvedomovanie si problémov, ktoré hrozia prírode i ľudstvu na Zemi, a riešenie týchto problémov v globálnom i lokálnom význame. Semináre sú vo veľkej miere koncipované na samostatnej práci žiakov, štúdiu literatúry, riešení praktických úloh. Vyvrcholením seminára je vypracovanie seminárnej práce, v ktorej žiak preukáže schopnosť samostatne spracovať určitú tému na základe získaných poznatkov.
Psychológia
Seminár má žiakom poskytnúť základné poznatky o duševnom živote človeka, o jeho zákonitostiach, naučiť ich chápať duševné procesy a starať sa o duševné zdravie človeka. Seminár má hlavne pomôcť študentom v odbornej príprave na maturitnú skúšku z občianskej náuky, štúdium psychológie na vysokej škole a na štúdium v odboroch, kde poznatky z psychológie sú súčasťou odbornej prípravy.
Poznatky získané na tomto seminári pomôžu mladým ľuďom orientovať sa v meniacom sa spoločenskom prostredí, spoznávať samých seba a iných ľudí, chápať ich správanie, viesť ich k vzájomnej úcte a k úcte k starším ľuďom.
Seminár z dejín umenia
Náplňou tohto predmetu je dať študentom základný chronologický prehľad o výtvarnom umení (architektúra, maľba, socha) a o úžitkovom umení v jednotlivých historických obdobiach. Študenti sa taktiež oboznámia so stručným historickým vývojom dejín hudby, fotografie, filmu a ľudovej kultúry na našom území. Dôraz sa kladie aj na históriu vzniku slovenského výtvarného umenia a na jeho súčasný vývin.
Okrem teoretických vedomostí bude seminár zameraný aj na rozvoj zručností (vlastná tvorba, aktivity, činnostné vyučovanie), ktoré žiakom pomôžu upevniť si teóriu a umožnia im prežiť radosť z vlastnej tvorby.
Tento predmet je prípravou aj na maturitnú skúšku. Preto je potrebné, aby si ho žiaci volili už v treťom ročníku, nakoľko obsah učiva je rozsiahly.
DEU sú nevyhnutné na prípravu na prijímacie pohovory, najmä na Fakultu architektúry STU
(rôzne odbory), VŠMU, filozofické fakulty – humanitné smery, pedagogické fakulty – humanitné smery a samozrejme aj na štúdium dejín umenia alebo estetickej výchovy ako samostatný predmet, prípadne v kombinácii s iným predmetom.
S využitím podkladov vedúcich predmetových komisií spracovala 16. 4. 2010
PhDr. Eva Vrbanová