• Baletné predstavenie Anna Karenina

• V dňoch 26.-27. septembra 2023 sa 23 žiakov 5. D triedy bilingválneho štúdia s vyučujúcimi ruského    jazyka zúčastnili baletného predstavenia Anna Karenina v Štátnej opere v Banskej Bystrici. Choreografom, režisérom aj libretistom  tanečnej drámy Anna Karenina je bývalý sólista baletu Slovenského národného divadla v Bratislave Peter Dedinský. Predstavenie zanechalo u študentov pekný umelecký zážitok a tešíme sa na besedu o tomto balete s jeho autorom, pánom Dedinským, ktorý nám prisľúbil návštevu nášho gymnázia.

Beata Vasinová

• AI deťom na Slovensku

• AI deťom na Slovensku, ktorú realizuje česká firma AI deťom. Čo je umelá inteligencia a akú má budúcnosť vo vzdelávaní a jej dopady v súčasnosti. Prednášala Eva Nečasová, zakladateľka inciatívy AI deťom. Uskutočnila sa na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Ing. Monika Ďurikovičová, vedúca PF INF-CHE

• Divadelné predstavenie PAVUČINA LŽÍ

• V dňoch 18. 09. 2023 a 26. 09. 2023 sa študenti 2. A, 2. B a 2. D triedy zúčastnili divadelného predstavenia  s názvom Pavučina lží v DKZH.

PAVUČINA LŽÍ je autorská inscenácia s prvkami dokumentárneho divadla o prekrúcaní pravdy kedysi a dnes. Na pozadí skutočných osudov priniesla inscenácia príbehy ľudí z našej histórie a bezprostrednej súčasnosti, ktorí podľahli nebezpečným dezinformáciám a konšpiračným teóriám. Súčasťou predstavenia bola diskusia s IPčkom (profesionálna organizácia, ktorá sa od roku 2012 venuje mladým ľuďom, ktorí sa ocitli v zložitých, často až krízových životných situáciách) a Ústavom pamäti národa

Mladí ľudia, najmä tínedžeri, sú veľmi zraniteľní a náchylní naskočiť na vlnu neprávd, uveriť hoaxom a konšpiračným teóriám, pretože sa strácajú v nadmiere dostupných informácií. Cítia sa v súčasnom svete osamelo, často sú konfrontovaní s pocitmi strachu a duševnej nepohody.

Sociálne siete majú priamy dopad na ľudské konanie. A to napriek tomu, že sú ovládané neľudskými algoritmami. Je možné nenechať sa nachytať? Prípadne ako sa vyslobodiť z pavučiny lží? Verím, že študenti si po tejto inscenácii uvedomili, že netreba veriť všetkému čo je na sociálnych sieťach, čerpať a pracovať s informáciami z overených zdrojov.

Inscenáciu Pavučina lží z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.

Mgr. Eva Magnová

• Cyklotúra

• Pekné počasie a prázdne cyklotrasy zaručili vydarenú cyklotúru študentov triedy 2.A, ktorú sme uskutočnili 20.9.2023. Najazdili sme približne 40km Počas trasy sme nadviazali na minulotýždňové účelové cvičenie. Prvú zastávku tvoril bunker B-S-4 “Lány” pri Pečnianskom lese. Ďalej sme navštívili areál rýchlostnej kanoistiky “Zemník” pri Dunaji. Odtiaľ to bol už len kúsok na Rusovské jazero, v ktorom si niektorí zaplávali. Výlet sa končil v Sade Janka Kráľa. Počas cyklotúry sme dbali na dôležitosť dodržiavania bezpečnosti na cestách cyklistami a študenti si vyskúšali efektivitu skupinovej jazdy tzv. jazdy “v háku”.

Vedúci PK TSV Adam Zemko

• Účelové cvičenie 2. ročník

• Dňa 14.9.2023 sa uskutočnilo účelové cvičenie pre žiakov druhých ročníkov. Mierne nepriaznivé počasie nás neodradilo od 4-kilometrového pochodu na jeden z Petržalských bunkrov, ktorý v období vojny fungoval ako hraničný priechod, s označením BS-8 "Cintorín".Cieľom cvičenia bolo žiakom priblížiť dôležitú úlohu bunkrov na našom území v rámci civilnej obrany. Prehliadku vnútorných priestorov bunkra zabezpečil vojnový historik zo združenia "Zachráňme Petržalské bunkre".

Mgr. Adam Zemko

• Vedecká cukráreň

• Prečo nám nestačí, že AI väčšinou trafí správnu odpoveď?

Odpoveď na otázku hľadal náš tím 15 -tich žiakov zo seminára informatiky pod vedením p. Ing. Moniky Ďurikovičovej,  na prednáške  vo vedeckej cukrárni v Bratislave, v stredu 13.9.2023. Prednášateľ Ing. Martin Tamajka je výskumník a pôsobí ako vedúci výskumný inžinier v Kempelenovom inštitúte inteligentných technológií. Zameriava sa na výskum nových metód hlbokého učenia. Jeho doterajší výskum zahŕňa analýzu obrazových dát s dôrazom na medicínske dáta.

Táto prednáška je sprievodným podujatím Európskej noci výskumníkov (ENV) 2023. Hlavný program ENV sa uskutoční 29. septembra 2023 v priestoroch Starej tržnice v Bratislave.

PK INF

• OPRAVNÝ a NÁHRADNÝ TERMÍN MATURITY

• Opravný a náhradný termím ústnej maturitnej skúšky MS 2023 sa bude konať v nasledovných termínoch:

26.9.2023 (utorok)
              9:00 hod. ANJ
              10:00 hod. MAT
              11:00 hod. DEJrj

27.9.2023 (streda)
              9:00 hod. FYZ
              10:00 hod. SJL

Študenti, dostavte sa do školy (prístavok zboku) min. 30 minút pred uvedenám časom. Nezabudnite si občiansky preukaz / pas.