PREVENCIA
PREVENCIA
Preventívne programy sociálno-patologických javov na Gymnáziu Alberta Einsteina v Bratislave vychádzajú zo Smernice č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach, Národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti na roky 2021 – 2025, Národnej koncepcie ochrany detí v digitálnom priestore, Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím, Národného programu duševného zdravia, Deklarácie ľudských práv, Dohovoru o detských právach, Národného programu boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2019 – 2023, Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2011/93/EÚ z 13. decembra 2011 o boji proti sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí, Národného programu prevencie HIV/AIDS, Sprievodcu školským rokom 2021/2022. Protidrogová prevencia je integrálnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu, realizovaná na jednotlivých vyučovacích predmetoch a aktivitách (školských, mimoškolských).
Charakteristika a ciele protidrogovej prevencie:
Slovo PREVENCIA znamená opatrenie vopred, včasnú obranu a ochranu. V prevencii závislostí sa rozlišuje primárna, sekundárna a terciárna forma. V školskom prostredí sa zameriavame najmä na primárnu formu, určenú predovšetkým deťom a mládeži.
Nešpecifická primárna prevencia zahŕňa všetky aktivity podporujúce zdravý životný štýl bez priamej súvislosti s užívaním návykových látok. Sú to aktivity, ktoré pomáhajú znižovať riziko vzniku a rozvoja sociálno-patologických javov ( krúžky, šport ). Špecifickú primárnu prevenciu tvoria programy zamerané na konkrétny sociálno-patologický jav.
Cieľom efektívnej prevencie je predísť užívaniu návykových látok – a to aj legálnych (tabak, alkohol), posunúť stretnutie s návykovými látkami do neskoršieho veku, kedy je organizmus dospievajúceho odolnejší, znížiť (zastaviť) experimentovanie s návykovými látkami. Medzi tri hlavné ciele primárnej prevencie patrí:
- Podať základné informácie o druhoch drog, ich účinkoch, pôvode, rozšírení, vzniku závislostí a ich dopade na život jedinca, rodiny a širšieho spoločenstva. Drogami netreba strašiť, treba o nich hovoriť.
- Oboznámiť sa so stratégiami ako žiť v spoločnosti ohrozenej drogou a pritom sa jej vyhnúť, nacvičiť si ich (nácvik správania), nemalo by sa využívať odstrašovanie, citové vydieranie, neosobné jednanie. Naopak, podporiť treba diskusiu, aktívne učenie, rozvíjať hodnotové postoje.
- Ponúknuť čo najviac spôsobov, ako dosiahnuť životný cieľ, uspokojenie, zvládnuť náročné životné situácie
V rámci primárnej prevencie sa vytvoríme program prevencie sociálno-patologických javov, ktorý bude: primeraný veku (podporiť diskusiu), zameraný na menšie skupiny, využívajúci skupinový potenciál, trénujúci sociálne zručnosti (spolupráca s vyučujúcimi ETV), využívajúci miestny potenciál (spolupráca s regionálnymi inštitúciami, napr. AT sanatórium), prezentujúci pozitívne modely( vrstovníci, ktorí žijú zdravo). Zameriame sa na legálne drogy (najmä stúpajúci počet mladých dievčat – fajčiarok, opitosť na hrane otravy), podporíme aktivity smerujúce k potlačeniu dostupnosti legálnych aj nelegálnych drog. Naším cieľom je realizovanie aktivít s odbornou gesciou, ďalšie vzdelávanie, samovzdelávanie v tejto oblasti.
Pre skupiny detí a mládeže, ktoré sú potenciálne ohrozené vznikom závislostí( súrodenec, rodič – závislí, poruchy správania, zanedbávanie, týranie, šikana) odporučíme selektívnu primárnu prevenciu na odbornom pracovisku, poskytneme rodičom kontakty na odborné pracoviská, infolinky, atď.
V tomto školskom roku budeme klásť dôraz na spoluprácu s rodičmi. Rodičom na triednom aktíve vysvetlíme ako reagovať na drogy v rodine. Budeme pokračovať v monitoringu správania detí. Bude vypracovaný školský program prevencie šikanovania v súlade so smernicou č. 36/2018. Zameriame sa na aktivity s cieľom zvýšiť povedomie žiakov a učiteľov v oblasti trestnoprávnej zodpovednosti pri prejavoch šikanovania a neriešení šikanovania. Do preventívnych podujatí budeme zapájať Žiacku školskú radu.
Škola má zriadenú pozíciu koordinátora prevencie, ktorého úlohou je navrhovať a koordinovať preventívne programy školy. V prípade podozrenia na otravu nelegálnou drogou je úlohou vyučujúcich v spolupráci s vedením školy poskytnúť postihnutému prvú pomoc, privolať záchrannú službu, informovať rodičov žiaka. V prípade potreby požiadať o pomoc políciu SR.
Inštitúcie, s ktorými budeme spolupracovať:
- CPLDZ
- AT sanatórium
- Liga proti rakovine
- Unicef
- Úsmev ako dar
- Liga za duševné zdravie
- Klub sclerosis multiplex
- Slovenský paralympijský výbor
- Občianske združenie Odyseus
- CPPPaP Fedákoa ul.
- SCPPPa P KORY
- Mestská polícia Bratislava – program prevencie šikany
- Občianske združenie Integra – Centrum prevencie v oblasti siekt
Kontakty:
- Pedagogicko – psychologická poradňa, Hrobákova 3, Bratislava 02/ 62315246
- UPSVR – referát poradensko – psychologických služieb, Územné pracovisko Haanova 37, 85101 Bratislava 02/62312648
- Diagnostické centrum pre mládež, Trstínska 2, 84358 Bratislava 02/ 65956215
Informačné a metodické zdroje:
- www.infodrogy.sk
- www.bezpre.sk
- www.pomoc.sk
- www.ovce.sk
- www.stopline.sk
- www.zodpovedne.sk
- www.bezpecnenainternete.sk
- www.statpedu.sk
- www.iuventa.sk
- www.linkadeti.sk
- www.dusevnezdravie.sk
- www.stalosato.sk
- www.ldi.sk
- www.dobralinka.sk
- https://www.komposyt.sk/pre-odbornikov/psychologicka-cinnost/prevencia
- https://www.minv.sk/?kontakty-na-krajskych-koordinatorov-prevencie-kriminality
- http://bezpre.mpc-edu.sk/,www.statpedu.sk/sk/metodicky-portal/metodicke-podnety/
- http://www.statpedu.sk/sk/metodicky-portal/metodicke-podnety/vsetci-robia-k-prevencii-skole.html
- http://www.statpedu.sk/sk/metodicky-portal/metodicke-podnety/vychodiska-k-tvorbe-strategie-skoly-prevencii-rizikoveho-spravania-deti-ziakov.html
- https://www.iuventa.sk/sk/Projekty/skola-bez-nenavisti.alej
- http://www.statpedu.sk/files/sk/publikacna-cinnost/metodiky/skolska-socializacia-nove-vyzvy-prevencii.pdf
- https://www.cvtisr.sk/cvti-sr-vedecka-kniznica/informacie-o-skolstve/vyskumy-a-prevencia/casopis-prevencia.html?page_id=10276
- https://www.cvtisr.sk/cvti-sr-vedecka-kniznica/informacie-o-skolstve/vyskumy-a-prevencia/vyskum-v-oblasti-prevencie.html?page_id=10278
- https://www.minedu.sk/data/att/16075.pdf
- https://www.minedu.sk/data/att/16073.pdf
- www.obchodsludmi.sk
- www.novodobiotroci.sk
- www.prevenciakriminality.sk
- https://hbscslovakia.com/
- http://bezpre.mpc-edu.sk/
- www.schools-for-health.eu
- http://icm.sk/index.php/zipcem
- www.cervenestuzky.sk
- www.tyzdensportu.sk
- www.statpedu.sk/sk/publikacna-cinnost/odborne-informacie/
- https://vudpap.sk/aktuality/metodicke-usmernenia/
- www.statpedu.sk/sk/publikacna-cinnost/metodiky/
koordinátor prevencie Mgr. Marek Markusek